• Hakkımızda
  • Kampanyalar
  • Blog
  • Sıkça Sorulan Sorular
  • İletişim

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

A1 – A2 Ehliyet Nedir? Farkları Nelerdir?

Sürücü belgesi ya da bir diğer adıyla ehliyet, araç kullanılmasına resmi olarak izin veren önemli bir belgedir. Ehliyet almak için sürücü kursuna kayıt olmak ve hem yazılı hem de fiziksel sınavları geçmek gereklidir. Diğer yandan ehliyet sınıfına bağlı olarak sürücü yaşı 16’dan büyük olmalıdır. Otomobil, minibüs, kamyonet, çekici, traktör ya da iş makinesi kullanmak için B sınıfından başlayarak G sınıfına kadar olan sürücü belgesine sahip olabilirsiniz. Ancak, eğer motosiklet kullanmak istiyorsanız ya da moto kurye olarak çalışmayı planlıyorsanız A1 ya da A2 ehliyetine sahip olmanız yeterlidir.

A1 Ehliyet Nedir? Ne kullanılır?

A1 ehliyet motosiklet kullanmak için 16 yaşından itibaren alınabilmektedir. Bu ehliyet sınıfı ile kullanılacak motosikletin silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü ise 11 kilovatı geçmemelidir. A1 ehliyet ile iki ya da üç tekerlekli motosiklet kullanabilirsiniz.

A2 Ehliyet Nedir? Ne kullanılır?

A2 ehliyet yine motosiklet kullanmak için gerekli olan sürücü belgesidir ve 18 yaşından itibaren alınabilir. 125cc ve 600cc arasındaki motosikletlerin kullanılabileceği A2 ehliyet ile motosikletli kurye olarak çalışabilirsiniz.

A1 ve A2 Ehliyet Nasıl Alınır?

A1 ve A2 ehliyet almak için öncelikle bir sürücü kursuna kayıt olmanız gereklidir. Ardından  MEB’e bağlı özel sürücü kursu tarafından istenen belgeleri tamamlamalı ve teslim etmelisiniz. Ardından verilecek eğitimlere katılmanız gerekir ki yazılı sınavda geçer not alabilirsiniz. Yazılı sınavı başarıyla geçen adaylar direksiyon eğitimi aldıktan ve direksiyon sınavına girdikten sonra eğer başarılı olursa ehliyet almaya hak kazanır.

A1 ile A2 Ehliyet Arasındaki Farklar Nelerdir?

A1 ve A2 ehliyet arasındaki en belirgin fark sürücü belgesinin alınabileceği yaş sınırıdır. A1 ehliyette bu yaş sınırı 16 iken, A2 ehliyette en az 18 yaşında olmanız gereklidir. Aynı zamanda A1 sürücü belgesi ile 50cc ve 125cc arasındaki motosikletleri, A2 sürücü belgesi ile ise 125cc ve 600cc arasındaki motosikletleri kullanabilirsiniz. Moto kurye iş ilanları

Diğer Blog Yazıları
hero-cover

Fiyatlar güncellendi! Paket bonus uygulaması tüm Türkiye'de!

Devamını oku

hero-cover

Vigo’dan yeni çalışma modeli!

Devamını oku

hero-cover

Vigo’dan büyük kolaylık!

Devamını oku

Merak ettikleriniz mi var?

Merak ettikleriniz, şikayet ve önerileriniz için bizimle iletişime geçin.

vigo-logo

©2024 Tüm hakkı saklıdır.