Menu
01.03.2021

İkinci El Motosiklet Alınırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Özellik

2. el motosiklet alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerin başında motosikletin fiziki durumu gelir. Motosikletin boyanıp boyanmadığı, parçalarında hasar ya da çizik olup olmadığı, lastik, jant, fren gibi parçalarının sorunsuz iş görüp görmediği satın almadan önce incelenmelidir.

Motosiklet incelendikten sonra, motosiklete geçmişte yapılan bakımlara ve motosiklette meydana gelen hasarlara ulaşmak için eski ve bilinen adıyla TRAMER(Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi) kaydı, yeni adıyla SBM(Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) kaydı kontrol edilmelidir. TRAMER kaydı sorgulaması oldukça kolaydır, SMS üzerinden DETAY boşluk motosiklet plakası yazıp 5664’e mesaj atarak kayda ulaşabilirsiniz. Yine SMS üzerinden gelecek cevapla motosikletin varsa hasar kaydına ve kilometre bilgilerine ulaşabilirsiniz. Kayıtta çıkan kilometre kaydı satıcı tarafından iletilen kilometreden fazla ise o motosikleti satın almaktan vazgeçmenizde fayda var. Kilometre düşürme dolandırıcılığı günümüzde 2. el motosikletlerde çokça kullanılan bir taktik.

Motosikletin şase ve şaseye bağlı bölümü hayati öneme sahiptir. Bu kısmın boyanmış olması genellikle motosikletin ağır bir darbe aldığını ve boyayla kapatılmaya çalıştığının habercisi olabilir. Bir motosiklet ustası şasede boya olup olmadığını ilk bakışta anlayabilir, bu sebeple alacağınız motoru bir ustaya göstermeniz faydalı olur.

2. el motosikletlerde dikkat etmeniz gereken bir başka özellik ise amortisörlerin durumu. Ön ve arkada mevcut olan amortisörler, motosikletin nasıl kullanıldığı ve mevcut durumu hakkında birçok bilgi verebilir. Ön amortisörlerin şeklinde bozukluk var mı kontrol ederek motosikletin herhangi bir darbe alıp almadığını kontrol edebilirsiniz. Motosiklet almak için araştırma yapmaya başlamadan önce motosiklet parçaları hakkında bilgi sahibi olmak ve motosikletin her parçasını ayrı ayrı incelemek çok önemlidir. Kayıtlara geçmemiş bir hasarın olması, kilometresinin kayıtlarla eşleşmemesi gibi sorunlar yaşanabilir.

Dikkat etmeniz gereken son nokta motosikletin bakımının nasıl yapıldığı ve parçaların orijinalliğidir. Özellikle Çin malı parçalar içeren motosikletler ileride size masraflı tamiratlar çıkarabilir. Şart olmasa da motosikletin bakımını yaptırabileceğiniz bir servisi olması daha güven verici ve ileride yaşayabileceğiniz sorunlarda mağdur olmamanıza yardımcı olur

BLOG
Diğer Blog Yazıları