• Hakkımızda
  • Kampanyalar
  • Blog
  • Sıkça Sorulan Sorular
  • İletişim

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Kargo ve Kurye Arasındaki Farklar Nelerdir?

Elinizde başka bir adrese teslim etmeniz gereken bir ürün bulunduğunda, tercih edebileceğiniz birkaç yol arasından kargo ve kurye en çok öne çıkanlardır. Kargo ve kurye, bir ürünü ulaşması gereken adrese teslim etme görevini gerçekleştirir. İkisini birbirinden ayıran özelliklere geçmeden önce, ayrı ayrı ne anlama geliyorlar, neden tercih ediliyorlar ve nasıl teslimat gerçekleştiriyorlar inceleyelim.

Kargo Nedir?

Kargo, taşınacak ürünleri ifade ettiği gibi taşımayı gerçekleştiren şirketlere de verilen isimdir. Kargoda taşıma toplu şekilde, birden çok ürünle gerçekleşir. Bu ürünler eşya, ekipman, malzeme ve benzeri ürünler olabilir. Ürünlerin teslimat adresine ulaştırılma şekli ürünün geldiği yere göre farklılık gösterebilir.

Kargo taşımalarında kara, hava ve deniz yolu kullanılır. Taşıma hizmeti ücreti, şehre/mesafeye ya da taşınacak ürünün büyüklüğüne ve ağırlığına göre değişkenlik gösterir.

Kargo ve Kurye Arasındaki Farklar Nelerdir?

Teslim edilmesi gereken ürüne hangisinin daha uygun olduğunu aradaki farkları inceleyerek öğrenebilirsiniz.

  • Kuryeyle teslim edilecek ürünler kargoya göre daha hafiftir. Kurye kullanırken küçük boyutlu, ağırlığı 0-30 kg aralığında olan ürünler için kurye tercih edilmesi daha hızlı ve güvenli olur. Kargoda ise birçok boyutta eşya taşınabilir.
  • Kargo şirketleri ürünlerini taşımak için kamyonet, uçak, gemi ve demiryolu alternatiflerini kullanırken, kuryeler yaya, motosiklet, bisiklet ya da trafik yoğunluğundan kaçınmalarına yardımcı olacak alternatifler kullanır.
  • Kurye şirketleri, teslim edilmesi gereken ürünün en kısa zamanda teslimat adresine ulaşacağını garantilerken, kargo süreçleri daha uzun sürer. Bir ürünün kuryeyle teslimat süresi 24 saatten az, maksimum 2 gün olabilir. Fakat kargoyla teslim süresi yoğunluğa bağlı olarak 3-4 günden 1-2 haftaya kadar sürebilir.
  • Motosikletli kuryeler kullanıldığında teslimat süresi daha kısa olduğu için kurye ücreti kargoya göre daha pahalı olabilir. Ürün ağır olduğu durumlarda da kargo ücreti daha pahalı olabilir.
  • Kargoda ürünler toplu taşındığı için ürün yıpranabilir ya da ezilebilir. Kuryeler ürünleri küçük miktarlarda veya tek tek taşıdıkları için ürünün güvenliği daha rahat sağlanır.

Kargo ve kurye arasındaki farkları özet geçmek gerekirse, kuryeler çoğunlukla kısa sürede başka bir adrese iletilmesi gereken hafif, küçük olan paket, evrak ya da önemli ürünlerin teslimatında kullanılırken; kargolar büyük, ağır ürünleri toplu şekilde uzun mesafelerin taşınmasında kullanılır.

Diğer Blog Yazıları
hero-cover

Vigo’da Part Time çalışma dönemi başladı

Devamını oku

hero-cover

50 cc motor ile Vigo’da kurye olabilirsiniz!

Devamını oku

hero-cover

Kurye çantalarının ruhsata işlenmesinde büyük kolaylık

Devamını oku

Merak ettikleriniz mi var?

Merak ettikleriniz, şikayet ve önerileriniz için bizimle iletişime geçin.

vigo-logo

©2023 Tüm hakkı saklıdır.