Menu
21.01.2022

Moto Kurye Olmak için Hangi Ehliyet Gereklidir?

Moto kuryelik son zamanlarda neredeyse bütün işletmelerin ihtiyacı haline gelen bir meslektir. Bu nedenle de sektöre olan ilgi gün geçtikçe artmaya başlamıştır. Moto kuryelerin çalıştıkları firmalar genellikle; çiçekçi, restoran, kargo şirketleri, market ve bunları bir araya getiren internet siteleri olarak kabul edilmektedir. Kuryeler ise farklı kurye firmalarına ya da işletmelere müracaat ederek bu şirketlerin ürünlerinin müşterilere ulaşmasında rol almaya başlamaktadır. Moto kurye olmak için A sınıfı ehliyet sahibi olma şartı aranmaktadır. 

Moto Kurye Nasıl Olunur?

Moto kurye olmak için ise normal araç ehliyetinden farklı olarak motosiklet ehliyeti gerekmektedir. Bu ehliyete sahip kişiler istedikleri kurye firmalarına başvuru yaparak motorlu kurye olabilir. Ülkemizde moto kurye olmak için A1 ya da A2 ehliyete sahip olmak yeterlidir. Kurye olabilmek için genellikle eğitim seviyesi, yabancı dil ya da deneyim aranmamaktadır. Fakat bunlara sahip olmanız durumunda, diğer adaylara göre daha öncelikli olabilirsiniz.

Moto kurye firmalarına yapacağınız başvuru neticesinde size geri dönüşler yapılır. Bu firmalar arasından size en uygun çalışma şartları, haklar ve maaşı tercih ederek yeni işinize başlayabilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken detaylı bir araştırma yaparak doğru bir tercih yapmaktır. 

Moto Kurye Olmak için Şartlar Nelerdir?

Her meslekte olduğu gibi moto kuryelik içinde belirli şartlar vardır. Bu şartlar kısaca şöyle sıralanabilir;

Ülkemizde 18 yaşından büyük her bireyin çalışma hakkı vardır. Bu nedenle kurye olmak isteyen kişilerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. 

Moto kurye olabilmek için gerekli olan en önemli husus A1 ya da A2 ehliyet sahibi olmaktır. A1 ehliyet 125 cc’lik motosikletleri kullanmak için verilir. A2 ehliyet ise 125 cc’den büyük motosikletleri kullanmak için verilmektedir. Bu ehliyetlere sahip olan kişiler motosikleti rahat bir şekilde kullanabilir. 

Motorlu kurye olacak bireylerin herhangi bir fiziksel rahatsızlığı olmaması gerekir, bunun en önemli nedeni kişinin can güvenliğinin sağlanmasıdır. Sağlık raporunda motosiklet kullanımına uygun olduğunu belirten ibarenin yer alması gerekmektedir. 

Moto Kurye Olmak için Hangi Ehliyet Gereklidir?

Ülkemizde motorlu kurye olabilmek için A1 ve A2 ehliyet gereklidir. Bir sürücü kursundan alınacak eğitim sonrasında sınava girmeniz ve kazanmanız durumunda emniyetten alınabilecek sürücü belgesi ile A1 ve A2 ehliyeti sahibi olabilirsiniz. A1 ehliyeti 125 cc’lik motosikletleri kullanmak için verilmektedir. A2 ehliyet ise 125 cc ve üzerindeki motosikletleri kullanmak için verilmektedir. Fakat sadece A1 ehliyeti de yeterli olmaktadır. Ülkemizde kurye firmaları genellikle 125 cc motor kullanmakta ve ehliyet grubu olarak A1 tercih etmektedirler. 

Moto Kurye Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vigo kurye, moto kurye adaylarına birçok avantaj sağlamaktadır. Vigo’nun internet sitesinde bulunan kurye olmak istiyorum butonuna tıklayarak ad, soyad, iletişim bilgileri, ehliyet bilgileri, kendi aracınız ya da şirket araçları ile çalışma şekliniz, çalışmak istediğiniz il ve ilçe, tecrübe gibi bilgilerinizi girdikten sonra kolayca başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz hemen değerlendirmeye alınıp geri dönüş yapılacaktır. Vigo motorlu ya da otomobil ile kurye teslimatı yapılmasını sağlar. Güçlü referansları ve alanında uzman ekibi ile işletme ve markaların kurye ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlar.  

Vigo’da kurye olmak için şu belgeler gereklidir;

  1. Nüfus cüzdanı 
  2. Ehliyet (A1-A2-B)
  3. Sicil Kaydı
  4. Ruhsat (araç ya da motosiklet sahibiyseniz)
  5. Vergi levhası
  6. İkametgâh 
  7. Sürücü ceza puanı

Son teknolojiden yararlanan ve bu imkânları size sunan Vigo, hem işletme sahiplerini hem de kuryelerin güvenli bir hizmet almasını amaçlar. Vigo’yla siz de moto kurye olabilir ve Vigo’nun size sunduğu avantajlardan yararlanabilirsiniz. 

BLOG
Diğer Blog Yazıları