Menu
10.06.2021

Moto Kurye Personellerinde Aranan 7 Özellik

Motosikletli kurye olarak çalışmak için sahip olmanız gereken bazı teknik ve kişisel özellikler vardır. Gerekli motivasyona sahip herkes moto kurye olabilir. Moto kuryelerin en çok öne çıkan 7 özelliği ise şu şekildedir:

A Ehliyet

Moto kurye olarak çalışmak isteyenlerin sahip olması gereken ilk özellik motosiklet kullanmak için ehliyettir. 2 tip A ehliyet bulunmaktadır. A1 ve A2 olarak ayrılan A ehliyetlerin çoğunlukla kullanılan A2’dir. A1 ehliyetler belirli bir motor hacminden sonra geçersizdir.

Şöförlük Kabiliyeti

Çalıştığı süre boyunca günde yaklaşık 10 saat trafikte kalan moto kuryelerin şehir içinde ustaca ilerlemeleri, motosiklete hakim olmaları ve trafikte de ustaca ilerlemeleri gerekir. Bu sebeple motosiklet kullanımında usta olmaları büyük bir avantajdır.

Navigasyon Hakimiyeti

Şehir içinde birçok adrese teslimat yapacak moto kuryelerin navigasyon kullanımına hakim olmaları gerekir. Küçük bölgelerde sorun olmasa da İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde çalışan kuryeler teslimat adresleri arasındaki en yakın mesafeyi kendileri ararken vakit kaybedebilir. Navigasyon kullanarak en yakın rotaları, yol çalışmalarını, trafik yoğunluğunu ve birçok etkeni takip edebilir ve vakitlerini en verimli şekilde kullanabilirler.

İletişim Becerileri

Moto kuryeler, gün içerisinde gerçekleştirdikleri teslimatlar esnasında birçok insanla karşılaşır ve diyalog kurar. Müşteriyle yaşanabilecek sorunlarla sağlıklı iletişim kurabilmek adına güçlü iletişim becerilerine sahip olmaları ve Türkçeyi düzgün kullanmaları önemli bir özelliktir.

Sabırlı Olması

4.maddede bahsedilen iletişim becerileriyle ilişkili olan bu özellik, özellikle trafikte yaşanabilecek gerginliklerde ve müşteriyle yaşanabilecek olumsuz durumlarda gerekli olan bir özelliktir. Teslimatı gerçekleştiren kurye aynı zamanda çalıştığı şirketin de temsilcisi olduğu için olumsuz durumlarda sakinliğini korumalı ve sakin karar almalıdır.

Güler Yüzlülük

Birçok insanla muhatap olan moto kuryelerin güler yüzlü olması müşteriler tarafından memnuniyetle karşılanır ve kuryeyle olan tecrübelerinin olumlu geçmesine katkı sağlar. Moto kuryenin iyi tavırlarıyla karşılaşan müşteriler kurye ve şirketi  kullanmaya devam edebilir.

Sorumluluk Duygusu

Taşıdığı paketlerin güvenliğinden ve teslim aldığı şekilde teslim edilmesinden sorumlu olan moto kuryeler, sorumluluk duygusuna sahip oldukları takdirde paketlere zarar verecek hareketlerden ve hamlelerden kaçınır. Taşıdığı paketin sorumluluğunu almadan hareket eden motosikletli kuryeler, pakete zarar geldiği durumda zorda kalabilir.

BLOG
Diğer Blog Yazıları