Menu
11.02.2022

Motosiklet Sürmek Hakkında Yanlış Bilinenler

Motosiklet kimileri için meslekte kullandığı bir araç, kimileri için şehrin kalabalığında trafikten kaçış, kimileri içinse bir tutku. Genelde motosiklet kazaları motosikleti tutku olarak gören kişilerde daha sık görülüyor. Bazılarında 20’li yaşlarda bazılarında 40’lı yaşlarda kendini gösteren motosiklet sürme tutkusu, özgürlüğün tadını alanların peşini bir daha asla bırakmıyor. Her ne kadar gelişen ve ilerleyen teknoloji ile birlikte motosikletler daha güvenli ve donanımlı hale getirilseler de yine de günümüzde en çok ölümlü kaza oranına sahip araçlardan biri motosikletlerdir. Çünkü motosikletler tamamen üstü açık araçlar olduğu için olası bir kazada vücudunuz darbelere direkt olarak maruz kalır. Bu durum da motosiklet tutkunlarının ve hatta ailelerinin ve sevdiklerinin endişelerine sebep olmaktadır. Motosiklet kazalarının çoğu doğru bilinen bazı yanlışlar sonucu ortaya çıkmaktadır. Gelin motosiklet sürmek hakkında olan bu doğru bilinen yanlışlara beraber bakalım ve sürüşümüzü çok daha güvenli bir hale getirelim.

Yanlış 1: Bana Bir Şey Olmaz!

Motosiklet kazalarının çoğu kendine aşırı güven sonucu meydana gelmektedir. Herkes motosiklet sürerken kendi başına gelmediği sürece “bana bir şey” olmaz diye düşünür. Bu en büyük yanlıştır. Seneler boyunca düşmeden veya kaza yapmadan motosiklet sürmüş olmanız bile başınıza bir şey gelmeyeceği anlamına gelmez. Dolayısıyla yılların tecrübesi bile en ufak bir dikkatsizlikte yerle bir olabilir. Her daim beklenmeyen tehlikeler ve kazalar için gözünüz tetikte olmalıdır.

Yanlış 2: Kaza Yapacaksam Motosikleti Yan Yatırmalıyım.

Çoğu kaza videolarında kaza yapmadan önce sürücülerin motorlarını yan yatırdıklarını görürüz. Bu yanlış bir harekettir. Kaza yapacağınızı hissettiğiniz an motosikletinizi düz bir konumda tutmalı ve hızınızı olabildiğince azaltarak durmaya çalışmalısınız. Eğer bunu yapacak kadar bir vaktiniz yoksa direkt olarak bir kaçış noktası bulmaya çalışmanız en mantıklı hareket olacaktır.

Yanlış 3: Yarış Lastikleri ile Daha Hızlı Giderim.

Yolda daha hızlı ilerleyebilmek için yarış lastiği kullanmanız çok büyük bir yanlıştır. Yarış lastikleri yol lastiklerinden çok daha farklı üretilirler. Yarış lastikleri yüksek ısılarda tutunma sağlama özelliğiyle üretilmiştir. Sizin ise şehir içinde bu ısılara ulaşmanız mümkün değildir. Bu nedenle ilk kavşakta dönerken kayıp düşmeniz kaçınılmazdır.

Yanlış 4: Çekiş Kontrolü ile Daha Hızlı Giderim.

Eğer motosiklet kullanmaya yeni başlayan ve kendine güveni pek olmayan bir sürücü iseniz çekiş kontrolünün varlığını dahi hissetmeyebilirsiniz. Bunun tam tersine oldukça deneyimli bir sürücü iseniz çekiş kontrolünü sert kullanmaya başlarsanız hızlanmak yerine tam aksine yavaşlarsınız.

Yanlış 5: Yaralanma ve Ölüm Riskinin En Yüksek Olduğu Yaş Aralığı 18 – 25’tir.

Deneyimsiz ve yeni başlayan kişilerin daha çok kaza yapması gerekiyormuş gibi bir algı oluşsa da tam aksine dikkatli bir şekilde sürdükleri için 18 – 25 yaş aralığında kaza oranı düşüktür. Bunun tam tersine yılların tecrübesi ve “bana bir şey olmaz” düşüncesiyle kendine aşırı derecede güvenerek sürüş yapan sürücülerin ise kaza oranı çok daha yüksektir. En yüksek kaza ve ölüm oranının 40 – 45 yaş aralığında olduğu gösterilmektedir. 

Yanlış 6: Dikkatli Sürdüğüm İçin Güvenlik Ekipmanlarına İhtiyacım Yok!

Özellikle yaz mevsiminde çoğu motor sürücüsünün güvenlik ekipmanlarını kullanmayı reddettiğini görürüz. Bu ne kadar dikkatli sürerseniz sürün yanlış bir davranış biçimidir. Kazalar sadece motosiklet sürücüleri yüzünden değil etraftaki diğer sürücülerin yanlış hareketlerinden dolayı da gerçekleşebilir. Böyle bir durumda ölüm ve yaralanma riskini en aza indirmek için güvenlik ekipmanlarını kesinlikle ihmal etmeden kullanmanız gerekmektedir.

BLOG
Diğer Blog Yazıları