Menu
11.02.2022

Motosikletiniz için Sürüş Öncesi Kontrol Listesi

Motosiklet sürücüleri günümüzde gittikçe artmaktadır. Motosikletler zaman açısından oldukça kullanışlı araçlardır. Bu avantajlarının yanında dezavantajları da yok değildir. Motosikletler tamamen üstü açık araçlar olduğu için olası bir kaza durumunda oluşabilecek can ve mal kaybının boyutları da farklıdır. Bu sebeple motosiklet kullanımında öncelik kesinlikle güvenliktir. Motosiklet sürüşü öncesi kontrol edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Motor sahiplerinin sürüş öncesi kontrollerini yapmamaları kötü sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla pahalı onarımlara gerek kalmadan ya da sağlığınıza zarar gelmeden önce sürüş öncesi kontrol listesini gözden geçirmelisiniz. Peki, sürüş öncesi kontrol edilmesi gerekenler nelerdir?

Lastikler

Lastikler normal arabalarda da olduğu gibi her sürüş öncesi kesinlikle kontrol edilmelidir. Lastiklerin düzgün bir hizada olması ve içine herhangi bir nesne sıkışmamış olması gerekir. Eğer böyle bir durum varsa ve sürüş öncesi fark etmezseniz kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunun dışında lastiklerin hava basıncı da kontrol edilmelidir. Eğer lastikler yeterli basınçta değilse kavrama yeteneği %50’lere kadar düşebilir ve sonuç olarak dönüşlerde denge kaybı sebebiyle düşebilirsiniz.

Frenler

Motosikletle hızlanmadan önce birkaç metre sürmeli ve frenlerin tutup tutmadığını kontrol etmelisiniz. Fren hattı bağlantılarında yaşanan herhangi bir problem sürüş anında istenmeyen kazalara sebep olabilir.

Işıklar

Motosikletler küçük araçlar olduğu için trafikte fark edilebilir olması için ışıklandırma çok önemlidir. Motosiklete binmeden önce tüm ışıkları teker teker kontrol etmelisiniz. 

Zincirler

Sürüş esnasında kulağa gelen tıkırtı sesleri ya da metala çarpan bir ses duyarsanız gevşek zincir problemiyle karşı karşıyasınız demektir. Gevşek bir zincirin kırılma ve arka lastiğe yapışma ihtimali çok fazladır. Böyle bir durum da ciddi kazalara sebep olabilir. Zincirlerle ilgili tek problem zincirlerin gevşek olması değildir. Aşırı sıkı zincirler de süspansiyonunuzu olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

Debriyaj ve Fren Kabloları

Debriyaj ve fren kablolarındaki bir problem motosikletinizin şanzımanı üzerinde çok kötü bir etki yaratır. Ayrıca kötü bir kavrama ile kimse motosiklet sürmek istemez. Frenlerinizi, debriyajınızı ve gaz pedalınızı her sürüş öncesi kontrol etmelisiniz.

Yağ Seviyesi

Motosikletin tüm çalışma ve performansı yağ seviyesine bağlıdır. Her sürüş öncesi dip çubuğu yardımıyla motosikletinizin yağ seviyesini ölçmelisiniz. 

Yakıt Durumu

Motosikletinize binmeden önce kontrol etmeniz gereken en önemli şey tabii ki de yakıt durumunuzdur. Yakıt olmadan hiçbir yere gitmeniz mümkün değildir. Olası yolda kalma durumlarıyla karşılaşmamak için yakıt durumunu her sürüş öncesi kontrol etmelisiniz.

Genel Durum

Motosiklete binmeden önce motosikletin genel durumunu gözden geçirmelisiniz. Yakıt damlaması veya herhangi normal olmayan bir durumla karşılaşmazsanız güvenli bir şekilde araca binebilirsiniz.

Güvenlik Donanımı

Uzak veya yakın mesafe fark etmeksizin, güvenlik ekipmanlarını kesinlikle kullanmalısınız. Düşme durumunda başınıza gelecek yaralanma, kesik, kanama, darbe gibi her türlü etkiden sizi koruyacak olan güvenlik donanımınızdır. Kask ve diğer ekipmanlar olmadan kesinlikle yola çıkmamalısınız. 

BLOG
Diğer Blog Yazıları