Menu
11.02.2022

Türkiye’nin En İyi 10 Motosiklet Rotası

Motosikleti bir tutku haline getiren sürücüler için Türkiye adeta bir cennet gibidir. Motosiklet sürerken keskin virajları, dar yolları, sürati ve rüzgarı hissederek bir sürüş yapmak gibisi yoktur. Motosiklet tutkunları her zaman aynı trafikte ve yerlerde motosiklet sürmekten sıkılırlar ve değişik yerler ararlar. İşte siz de böyle bir arayış içinde olan bir motosiklet tutkunuysanız gelin Türkiye’nin en iyi 10 motosiklet rotasını birlikte inceleyelim. İşte sürüş keyfinin ve adrenalinin maksimum seviyede olacağı hem yeni başlayanlar için hem de deneyimli sürücüler için 10 muhteşem rota!

ARTVİN – ARDAHAN YOLU 

Yeşille mavinin bir araya geldiği Karadeniz manzaralarından hoşlanıyorsanız bu rota tam size göre! Keskin virajlardan ormanlar içindeki masmavi göllere muhteşem bir doğa manzarası eşliğinde adrenalin dolu bir sürüş keyfi için bu rotayı tercih etmelisiniz. Artvin Hopa’dan başlayan bu rota Borçka ve Karagöl gibi turistik yerler üzerinden geçerek Ardahan’da son buluyor.

KARABURUN YARIMADASI 

Bu rotada tüm Karaburun yarımadasını Gülbahçe’den başlayıp Balıkova, Haseki ve son olarak Salman Köprüsü’nden geçip tamamlamış oluyorsunuz. Bizim önerimiz bu yarımadada sürüş yapmak için akşam vakitlerini tercih etmeniz yönünde olacak. Akşam saatlerinde ortaya çıkan muhteşem bir kızıllığa şahit olacaksınız.

SOĞANLI GEÇİDİ 

Bu rota yeni başlayanlar için pek uygun değil. Çünkü ciddi derecede adrenalin salgılatan bir rota.  Bu geçit Rusların Trabzon’u işgali sırasında Bayburt’a ulaşmak için 1916’da inşa edildi. Günümüzde ise adrenalin tutkunlarının çok sevdiği bir rota durumunda. Soğanlı Dağı’nın eteklerindeki bu yol tam 2032 metre yükseklikte ve tam olarak 29 tane keskin viraja sahip. Bu rotanın dünyanın en tehlikeli yolları arasında gösterildiğini not edelim.

GÖKÇEADA – BOZCAADA 

Bu iki adaya feribotla geldikten sonra etraflarındaki virajlı, engebeli ve muhteşem doğal güzelliklere sahip yollarda sürüşün tadını çıkarabilirsiniz. 

İSTANBUL – KIRKLARELİ 

Eğer kentten fazla uzaklaşmak istemiyorsanız bu rota tam size göre! Karaburun’dan başlayan bu rota Kırklareli’nde tamamlanıyor. Rota üzerindeki uğranabilecek doğal güzellikler ise sırasıyla Longoz Ormanları, Dupnisa Mağarası, Cehennem Şelaleleri ve Çilingöz Tabiat Parkı’dır.

MARDİN – BİTLİS 

Mimarisi ve binlerce yıllık tarihi ile dünyanın gözde mekanlarından olan Midyat’tan başlayan rota Hasankeyf ve Bitlis’ten geçerek Ahlat’ta tamamlanıyor. Mezopotamya’nın tarihi kokusunu içinize çekmek ve muhteşem manzaralarla karşılaşmak da rotanın cabası.

ANTALYA – MUĞLA 

Türkiye’nin güney sahilleri tüm dünyanın gözdesi durumunda ve her sene on binlerce turist çeken güzelliktedir. Bu güzellikler içindeki rota Antalya Kemer’den başlayıp Kaş ve Fethiye’den geçerek Bodrum’da son buluyor. Bu aralıktaki her nokta durup görülecek güzellikte olduğu için çok uzun sürecek bir rota olarak karşımıza çıkıyor. Kaputaş Plajı’nda durmayı kesinlikle ihmal etmeyin!

ANKARA – TUZ GÖLÜ 

İç Anadolu’nun sapsarı bozkırları arasından geçerek bir doğa mucizesi olan bembeyaz Tuz Gölü’nde tamamlanan rota huzurlu ve sakin bir sürüş isteyenler ve yeni başlayan acemi sürücüler için biçilmiş bir kaftan.

KARADENİZ YAYLALARI 

Bu rota adeta off road yolları gibi inişli çıkışlı ve yemyeşil doğa içerisinde ilerleyen bir rota olarak karşımıza çıkıyor. Rize’den başlayan rota Ardeşen’e kadar deniz kenarından ilerleyip Çamlıhemşin üzerinden Pokut yaylasına kadar uzanıyor. Bu rota için deneyim şart!

KUMBAĞ – ŞARKÖY 

İstanbul’dan fazla uzaklaşmak istemeyen veya günü birlik olarak bir sürüş tercih eden sürücüler için rota Tekirdağ’dan başlayıp Şarköy’de son buluyor. İsterseniz rota üzerinde bulunan Uçmakdere’de yamaç paraşütünü de deneyimleyebilirsiniz. 

BLOG
Diğer Blog Yazıları