Menu
11.02.2022

Kış Mevsiminde Motosiklet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motosiklet kullanmak kimileri için bir tutku, kimileri için şehrin trafiğinden kaçış kimileri için ise bir meslek dalı. Hangi amaçla kullanılıyor olursa olsun motosiklet sürerken özellikle de kış aylarında maksimum düzeyde özenli ve dikkatli olmak gerekir. Motosiklet tamamen üstü açık bir araç olduğundan dolayı sürücüler hava şartlarıyla direkt etkileşim içinde olurlar. Özellikle kış mevsiminde yağış, rüzgar, soğuk gibi hava faktörleri motosiklet sürüşünü oldukça fazla etkiler. Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte ıslak ve hatta buzlu yollar ve engebeli yerlerde çukurlara dolan sular başa bela olabilecek unsurlardır.  Bu gibi durumlarda güvenli ve konforlu bir sürüş için kış mevsiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Kışın Motosiklet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Teknik Bilgiler

Kışın motosikletler normalde olduğundan daha fazla güç kullanırlar. Bu sebeple normalde de yapılması gereken motosiklet bakımları kış aylarında kesinlikle göz ardı edilmemelidir.  Kış bakımında özellikle hava ve yağ filtrelerinin bakımı özenle yapılmalıdır. Motosiklet kışın daha fazla güç uyguladığı için kış mevsimine uyumlu yağların kullanılması motorun yorulmaması ve eskimemesi için oldukça önemlidir. Yağ ve hava filtrelerinin yanında fren balataları, diskler ve hidroliklerin bakımları da gözden kaçmamalıdır. Kış aylarında yaz aylarına kıyasla daha fazla fren kullanımından dolayı kış boyunca birden fazla bakımın yapılması gerekebilir. 

Kış aylarında yolda kalma olasılığınız yaz aylarına göre çok daha fazladır. Böyle bir durum için kış aylarında yanınızda mutlaka akü şarjı için takviye kablosu ve lastik onarıcı kitler bulundurmalısınız. Ayrıca motosikleti çekme gibi bir durumla karşılaşma olasılığını da göz önünde bulundurarak muhakkak yanınızda bir çekme ipi de bulundurmanız gerekir. Kış mevsiminde lastik bakımı da ekstra özen ister. Hava basıncı doğru ayarlanmadan yola çıkma durumunda yol tutuşu azalacak ve manevra yaparken düşme tehlikesi ortaya çıkacaktır. 

Kışın Motosiklet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Kıyafet Bilgileri

Kışın motosiklet kullanırken kesinlikle kışlık motor ekipmanları kullanılmalıdır. Bu ekipmanlar temelde motosiklet montu, pantolonu, eldiveni, dirseklikleri, kaskı, yağmurluğu ve botları gibi ürünlerdir. Kış mevsiminde motosiklet kıyafetlerinin temel amacı sürücüyü sıcak tutmak olmalıdır. Ayrıca kışlık motosiklet kıyafetlerinin termal ısıtmalı, yalıtımlı, su geçirmez ve hava alabilen malzemelerden üretilmiş olması gerekir. Tüm bunların yanında bu kıyafetler aşırı kalın olmamalıdır. Çünkü kalın kıyafetler reflekslerinizi kısıtlayacak ve hareket etmenizi oldukça zorlaştıracaktır. Bu sebeple bu kıyafetlerin ince ürünler olmasına dikkat edilmelidir. 

Kışın Motosiklet Nasıl Saklanmalıdır?

Motosikletin hareketsiz bir şekilde kaldığı süre boyunca beton zeminle temas etmesi motosiklete zarar verir. Dolayısıyla kışın motosikleti kullanmadığınız süre boyunca saklarken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlardan en uygun yöntem motosikletin altına köpük tabaka koymaktır. Ayrıca lastiklerin sağlamlığı için hareketsiz kaldığı zamanda haftada bir kez dahi olsa motosikleti hareket ettirmekte fayda vardır. Motosikletin uzun ömürlü olması için deposu dolu bir şekilde saklanmalıdır. Bu şekilde yakıt deposu içerisindeki parçalar çok daha iyi bir şekilde korunacaktır. 

Kış mevsiminde tüm bu yazılanlara dikkat edildiği sürece güvenli ve konforlu bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın, kış mevsiminde motosiklet sürmek ekstra özen ve dikkat ister. 

BLOG
Diğer Blog Yazıları