• Hakkımızda
  • Blog
  • Sıkça Sorulan Sorular
  • İletişim

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

28.01.2022

Moto Kurye Ekipmanları Nelerdir?

Motosiklet küçük bir araç olması sayesinde insanları sıkışık ve yoğun trafikten kurtarır. Motosiklet kullanımı kişisel istek üzerine olabileceği gibi sipariş sektöründe de en çok motosikletler kullanılır. Günümüzde zaman eskiye oranla çok daha değerlidir. Bazen yemek için ayırdığımız zamanı minimumda tutarak diğer işlerimize odaklanmak isteriz. Tam bu noktada yemek siparişi en hızlı şekilde moto kuryeler tarafından getirilir. Moto kurye sektörü 90’lı yıllarda hayatımıza girmiş ve gittikçe de yayılan ve gelişen bir sektördür. Sadece yemek siparişleri değil artık pek çok sektörel ürün moto kuryeler tarafından evimize kadar getirilmektedir. 

Moto kuryeler getirdikleri ürünleri motosiklete takılan bir çantaya koyarak getirmektedirler. Bu taşıma çantasının bazı özellikleri olmalıdır. Genellikle motosikletin arkasına takılan çantalar olsa da artık farklı yerlere de takılabilmektedir. Peki, bu çantalar takıldıkları yerlere göre nasıl olmalıdır?

Motosiklet Arka Taşıma Çantası Nasıl Olmalıdır?

Çoğu motosikletin arkasında çantalar için bağlantı demirleri bulunur. Bağlantı demirleri olmayan motosiklet modelleri için ise bağlantı aparatları olan arka çantalar da mevcuttur. Arka taşıma çantalarının boyutları motosikletin boyutuna göre ayarlanmalıdır. Eğer scooter tarzı küçük bir motosiklet ise arka çanta 35 - 40 L civarında olabilir. Eğer moto kurye büyük bir motosiklet kullanıyorsa ve yemek gibi büyük ve özen isteyen ürünler taşıyorsa arka çanta kesinlikle en az 48 L olmalıdır. Bunun dışında getirilecek ürünlere yağışlı havalarda zarar gelmemesi adına arka çantalar dayanıklı ve su geçirmez malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Ürünleri içerisine kolayca koyabilmek ve aynı şekilde kolayca çıkarabilmek için üstü komple açılır kapanır şekilde olmalıdır. Özellikle yemek siparişleri için kullanılacak olan arka çantaların ısı yalıtımlı malzemelerden üretilmiş olması da son derece önemlidir. Son olarak gece çalışmaları için moto kuryelerin güvenliği adına arka çantalara reflektör konulabilir.

Motosiklet Yan Taşıma Çantası Nasıl Olmalıdır? 

Günümüzde motosikletlerin sadece arkasına değil yanlarına da çanta takılabilmektedir. Yan moto kurye taşıma çantaları manevra kabiliyetini kısıtlamayan ve trafikte araçların arasına sığmanızı engellemeyecek şekilde küçük olmalıdır. Boyut olarak dikkat edilmesinin yanında diğer özellikleri arka çantalarla hemen hemen aynı olmalıdır. Yani yan çantalar da arka çantalar gibi dayanıklı, su geçirmez ve ısı yalıtımı olan malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Bunun dışında alt kısımlarının körüklü olması iç hacminin daha geniş olabilmesine, içerisindeki ürünleri rahatlıkla alabilmenize ve koyabilmenize yardımcı olur. Bunu dışında yine yan çantalarda da reflektör olması trafikte moto kuryelerin güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Motosiklet Kuyruk Çantası Nasıl Olmalıdır?

Eğer taşınacak ürünler çok büyük boyutlarda ya da fazla miktarlarda ise arka ve yan çantalar yeterli olmayabilir. Bu durumlarda kuyruk çantalar imdadınıza yetişecektir. Kuyruk çantalar moto kuryelere oldukça büyük bir alan kazandıracak olan motosiklet aksesuarlarından biridir. Çoğunlukla su geçirmez malzemelerden üretilmiş olan kuyruk çantalarının boyutları 50 – 80 L arasında olabilmektedir. Motosiklet kuyruk çantalarının sosis şeklinde olanları da mevcuttur. Ayrıca kuyruk çantalarını içine ürünü koyacak kadar genişleterek geri kalan kısmını katlayıp hacmini küçültebilirsiniz. Aynı arka ve yan taşıma çantalarında olduğu gibi kuyruk çantalarda da reflektör etkili renkler kullanılması moto kuryeler açısından artı sağlayacaktır. 

Kuryelerin kullanması gereken ekipmanlar şöyle sıralanabilir;

  • KASK

Kask sizi dışarıdan gelecek olan darbelere karşı korumaktadır. Her motosiklet sürücüsünün kullanması gereken bu güvenlik aracı kuryelerin de ilk kullanması gereken aksesuardır.

  • SÜRÜCÜ MONTU

Kuryelerin çalışma ortamı dışarısı olduğu ve motosikletlerin yağmur, kar gibi havalarda korumasının olmaması durumu oldukça zorluk yaratmaktadır. Bu nedenle kuryeler, genellikle motosiklet montu kullanmaktadır. Motosiklet montları hem havanın olumsuz koşullarından hem de dışarıdan gelecek darbelerden koruma özelliğine sahiptir.

  • PANTOLON

Kuryelerin kullanması gereken bir diğer aksesuar pantolondur. Bu pantolonlar hem soğuktan hem de darbelerden korumakta ve ayrıca herhangi bir kaza durumunda düşüşü yumuşatmaktadır.

  • AYAKKABI

Motosiklet sürücüleri için koruma özelliği olan ayakkabılar ve botlar soğuk havalarda sıcak tutma özelliğine sahiptir. Ayrıca bu ayakkabılar sayesinde dış tehlikelerden ve yaralanmalardan da korunabilirsiniz. Moto kuryelerin tercih etmesi gereken bu aksesuar can güvenliği için oldukça önemlidir.

  • ELDİVEN 

Her ne kadar takıp çıkartması zor olsa da kullanılması gereken bir diğer güvenlik malzemesi de motosiklet eldivenidir. Bu eldiven sayesinde darbelere karşı koruma sağlanır.

  • DİZLİK

Hem bisiklet hem motosiklet gibi iki tekerlekli araçlarda oldukça sık tercih edilen dizlikler dışarıdan gelen darbelere karşı koruma sağlarken herhangi bir düşüş esnasında yaralanmayı da hafifletir.

  • BEL KORUYUCU

Bel koruma aracı sayesinde herhangi bir kaza esnasında belinizin zedelenmesi, hasar oluşması gibi durumların önüne geçilir. Motosiklet sürücülerinin bu ürünü tercih etme oranı oldukça azdır fakat tercih edilmesi önerilmektedir. Bu sayede büyük yaralanmaların önüne geçilir.

Yukarıda sözü edilen koruyucu moto kurye ekipmanları her kurye tarafından kullanılmalıdır. Gerek siparişin hızlı teslim edilmesi gerek trafik gerekse kötü hava koşulları oldukça zor bir ulaşım ortamı yaratır. Bu nedenle oluşabilecek zorluklara karşı önceden önlem alınması tavsiye edilmektedir.

Diğer Blog Yazıları
hero-cover

01.12.2022

Çalıştığın Altın Olsun Kuryelerimize Çeyrek Altın Dağıtıyoruz

Devamını oku

hero-cover

29.11.2022

Vigo Kaza Desteği ile Kuryelerimizin Yanındayız

Devamını oku

hero-cover

29.11.2022

Moto kurye iş ilanları

Devamını oku

Merak ettikleriniz mi var?

Merak ettikleriniz, şikayet ve önerileriniz için bizimle iletişime geçin.

vigo-logo

©2022 Tüm hakkı saklıdır.