Menu
21.01.2022

Moto Kurye Nasıl Çalışır?

Moto kurye olmak isteyen kişilerin merak ettiği en önemli konu çalışma koşullarıdır. Motosiklet ya da araç ehliyeti olan kişilerin müracaat edebilecekleri bu meslek farklı çalışma koşullarına sahiptir. İlk olarak bilinmesi gereken şey Moto kuryelerin araçlı kuryelerden daha fazla tercih edildiğidir. Eğer siz de kurye olmak istiyorsanız ve motosiklet ehliyetine sahipseniz bu alanda çalışmayı tercih edebilirsiniz.

Moto kuryelerin çalışma saatleri genellikle ayarlanan programa göre değişkenlik gösterir. Size atanan yönetici ile belirlediğiniz çalışma saatleri 12 saati geçmeyecek şekilde ayarlanmaktadır. Bu noktada iyi bir firma ile çalışmak oldukça önemlidir. İnsani değerlere ve kuryenin can güvenliğine önem veren firmalar çalışanının hakkını tam anlamıyla verecektir. Bu haklar; maaş, yemek, sigorta gibi yasal haklardır. Firmalar arasında farklılık gösteren bu hakların yanı sıra bahşiş gibi ek ücret alanları da vardır.

Moto Kurye Olmak İsteyenler için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Moto kuryelik mesleği son zamanda oldukça tercih edilen bir meslek haline gelmiştir. Hem mesai saatleri hem de maaş açısından tercih edilme oranı gün geçtikçe artış göstermektedir.Üstelik, herhangi bir eğitim şartı aranmaması da birçok kişi için iş imkânı sağlamaktadır. Siz de moto kurye olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç husus şöyle sıralanabilir;

Kurye Çalışma Saatleri

Çalışmak istediğiniz firma sizi anlaşmış olduğunuz saatlerden fazla çalıştırmamalı. Çalıştırması durumunda ise ek ücret talep hakkına sahipsiniz. Bu nedenle görüşmeleri yaparken bu husus üzerinden de sorular sormanız gerekmektedir.

Koruyucu Ekipmanların Sağlanması

Kuryelerin çalışma şekli bir motosiklet aracılığıyla olmaktadır. Bu durum ekstra iş güvenliği demektir. Çalışacağınız firma size motosiklet koruyucu ekipmanları olan kask, mont, ayakkabı, eldiven, dizlik gibi unsurları da sağlamalıdır.

Tempoya Ayak Uydurmak

Moto kuryelerin çalışma saatleri oldukça yoğun geçebilmektedir. Bu nedenle moto kurye olacak kişilerin bu tempoya hazırlıklı olmaları gerekmektedir.

Bahşiş

Moto kuryeler maaşlarına ek olarak siparişin teslimi sırasında bahşiş de kazanabilmektedirler. Bu nedenle anlaşacağınız firmanın bahşişe izin verip vermediğini öğrenmeniz gereklidir.

Sosyal Haklar

Anlaşmış olduğunuz kurye firması size maaşın yanı sıra sigorta, yol, yemek gibi haklarınızı da sağlamalıdır. Bunun yanı sıra motosikletin yakıtı da karşılanabilir.
Motorlu kurye olmak isteyen kişiler yukarıda sözü edilen noktalara dikkat edebilir ve ayrıca çalışacağınız firmanın çalışan sayısı, referansları da güven açısından önemlidir. Moto kurye olmak istiyorsanız bu noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Motorlu Kurye Maaşları Ne Kadar?

Moto kurye olmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği soru ‘motorlu kurye maaşları ne kadar?’ sorusudur. Motorlu kurye firmalarına göre farklılık gösteren maaşlar kazanılan bahşiş haricinde ödenmektedir. Buna ek olarak kimi firmalar bahşiş konusunda tamamen serbest bırakarak aldığınız bahşişin hepsinin sizin olmasına özen gösterir. Bahşiş, sigorta ve yemek gibi haklar da eklenince motorlu kurye mesleği son dönemlerde oldukça sık tercih edilen bir meslek haline gelmiştir.
Yeni başlayan motorlu kurye ve deneyimli kuryeler arasında fark gösterebilecek olan maaşlar her yıl yeni zamlarla birlikte enflasyon oranına göre de artış göstermektedir.
Son zamanlarda oldukça sık tercih edilen moto kuryelik mesleği geleceğin meslekleri arasında yerini almış durumda. Kolay bir çalışma sistemi olan kuryelik, insana değer veren firmalar ile çalışıldığı zaman oldukça rahat bir meslek olarak görülmektedir. Siz de kurye olmak isterseniz öncelikle motosiklet ehliyetine sahip olmalısınız. Sonrasında ise detaylı bir araştırmadan sonra size en uygun firma ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

BLOG
Diğer Blog Yazıları