Menu
11.02.2022

Moto Kuryelerin Motosiklet (Taşıma) Çantaları Nasıl Olmalıdır?

Motosiklet küçük bir araç olması sayesinde insanları sıkışık ve yoğun trafikten kurtarır. Motosiklet kullanımı kişisel istek üzerine olabileceği gibi sipariş sektöründe de en çok motosikletler kullanılır. Günümüzde zaman eskiye oranla çok daha değerlidir. Bazen yemek için ayırdığımız zamanı minimumda tutarak diğer işlerimize odaklanmak isteriz. Tam bu noktada yemek siparişi en hızlı şekilde moto kuryeler tarafından getirilir. Moto kurye sektörü 90’lı yıllarda hayatımıza girmiş ve gittikçe de yayılan ve gelişen bir sektördür. Sadece yemek siparişleri değil artık pek çok sektörel ürün moto kuryeler tarafından evimize kadar getirilmektedir. 

Moto kuryeler getirdikleri ürünleri motosiklete takılan bir çantaya koyarak getirmektedirler. Bu taşıma çantasının bazı özellikleri olmalıdır. Genellikle motosikletin arkasına takılan çantalar olsa da artık farklı yerlere de takılabilmektedir. Peki, bu çantalar takıldıkları yerlere göre nasıl olmalıdır?

Motosiklet Arka Taşıma Çantası Nasıl Olmalıdır?

Çoğu motosikletin arkasında çantalar için bağlantı demirleri bulunur. Bağlantı demirleri olmayan motosiklet modelleri için ise bağlantı aparatları olan arka çantalar da mevcuttur. Arka taşıma çantalarının boyutları motosikletin boyutuna göre ayarlanmalıdır. Eğer scooter tarzı küçük bir motosiklet ise arka çanta 35 – 40 L civarında olabilir. Eğer moto kurye büyük bir motosiklet kullanıyorsa ve yemek gibi büyük ve özen isteyen ürünler taşıyorsa arka çanta kesinlikle en az 48 L olmalıdır. Bunun dışında getirilecek ürünlere yağışlı havalarda zarar gelmemesi adına arka çantalar dayanıklı ve su geçirmez malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Ürünleri içerisine kolayca koyabilmek ve aynı şekilde kolayca çıkarabilmek için üstü komple açılır kapanır şekilde olmalıdır. Özellikle yemek siparişleri için kullanılacak olan arka çantaların ısı yalıtımlı malzemelerden üretilmiş olması da son derece önemlidir. Son olarak gece çalışmaları için moto kuryelerin güvenliği adına arka çantalara reflektör konulabilir.

Motosiklet Yan Taşıma Çantası Nasıl Olmalıdır? 

Günümüzde motosikletlerin sadece arkasına değil yanlarına da çanta takılabilmektedir. Yan moto kurye taşıma çantaları manevra kabiliyetini kısıtlamayan ve trafikte araçların arasına sığmanızı engellemeyecek şekilde küçük olmalıdır. Boyut olarak dikkat edilmesinin yanında diğer özellikleri arka çantalarla hemen hemen aynı olmalıdır. Yani yan çantalar da arka çantalar gibi dayanıklı, su geçirmez ve ısı yalıtımı olan malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Bunun dışında alt kısımlarının körüklü olması iç hacminin daha geniş olabilmesine, içerisindeki ürünleri rahatlıkla alabilmenize ve koyabilmenize yardımcı olur. Bunu dışında yine yan çantalarda da reflektör olması trafikte moto kuryelerin güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Motosiklet Kuyruk Çantası Nasıl Olmalıdır?

Eğer taşınacak ürünler çok büyük boyutlarda ya da fazla miktarlarda ise arka ve yan çantalar yeterli olmayabilir. Bu durumlarda kuyruk çantalar imdadınıza yetişecektir. Kuyruk çantalar moto kuryelere oldukça büyük bir alan kazandıracak olan motosiklet aksesuarlarından biridir. Çoğunlukla su geçirmez malzemelerden üretilmiş olan kuyruk çantalarının boyutları 50 – 80 L arasında olabilmektedir. Motosiklet kuyruk çantalarının sosis şeklinde olanları da mevcuttur. Ayrıca kuyruk çantalarını içine ürünü koyacak kadar genişleterek geri kalan kısmını katlayıp hacmini küçültebilirsiniz. Aynı arka ve yan taşıma çantalarında olduğu gibi kuyruk çantalarda da reflektör etkili renkler kullanılması moto kuryeler açısından artı sağlayacaktır. 

BLOG
Diğer Blog Yazıları