Menu
11.02.2022

Şehir İçi Motosiklet Hız Limitleri

Motosikletler özellikle araç trafiğinin çok yoğun olduğu İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde oldukça kolaylık sağlar. Trafikte dakikalarca hatta belki saatlerce takılıp kalmak istemeyenler için motosiklet adeta bir kurtarıcıdır. Motosiklet kullanımı kalabalık şehirlerde araç trafik yoğunluğunu azaltır ve bunun yanında yakıt tüketimi açısından da çok büyük bir ekonomik avantaj sağlar. Üstelik yıllık bakım ve onarım masrafları da arabalara göre daha ucuzdur. Bu avantajların yanında motosikletlerin otomobillere göre dezavantajları da vardır. Trafikte motosiklet üzerinde denge tutturmak oldukça önemlidir ve tam hakimiyet sağlanmalıdır. Motosikletler de en az otomobiller kadar hatta daha fazla sürüş konusunda dikkat isteyen araçlardan biridir. Arabalar kapalı alanlar olduğu için ve tehlikeli durumlarda hava yastığı gibi önlemlere sahip oldukları için daha güvenliyken motosikletler tamamen açık araçlar olduğu için ekstra özen ve dikkat istemektedir. 

Güvenli Motosiklet Sürüşü İçin Gerekenler

Şehir İçi Motosiklet Hız Limitleri

Tüm sürücülerin uyması gereken araç hızı, trafik durumu, trafik işaret levhaları ve yol çizgileri kurallarının ve bu kurallara uyulmaması halinde verilen yaptırımların tümüne trafik kuralları denir. Hız kuralları da trafik kuralları içerisindeki en önemli kurallardan biridir. Çünkü trafik kazalarının büyük bir çoğunluğu sürücülerin hız kurallarına uymamasından ve aşırı hız yapmasından kaynaklanmaktadır. Hız kurallarına uyulmaması durumunda hiç kimsenin istemeyeceği ölüm, yaralanma, felç gibi geçici ve kalıcı zararların yanında maddi açıdan da zararlar doğabilir. Özellikle motosikletler için bu durum daha da ciddidir. Motosikletler üstü açık araçlar olduğu için kaza sonrası karşılaşılacak durumlar çok daha ciddi seviyelerde olmaktadır. Bu sebeple motor sürücüleri için hız kurallarına uymak çok daha önemlidir. Özellikle şehir içi gibi insan yoğunluğunun ve trafik akışının fazla ve karışık olduğu yerlerde çok daha dikkat edilmelidir. Peki, motosikletler için şehir içi hız limitleri nelerdir?

Motosikletler için Çok Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Yerler

Motosikletler şehir içinde ilerlerken özellikle aşırı dikkat etmesi gereken bazı yerler vardır. Bu yerler, kaza riski çok daha fazla olduğu için ekstra özen isteyen yerlerdir. Peki, şehir içinde hangi durumlarda motosiklet sürücüleri çok daha dikkatli olmalıdır?

Yukarıdaki hız limitlerine ve şehir içinde dikkat edilmesi gereken hususlara uyduğumuzda motosiklet kaza riskini minimuma indirmiş oluruz. Bu sayede hem can hem de mal kaybı yaşamadan yollarda güvenli bir şekilde ilerleyebiliriz. Trafik kurallarına ve hız limitlerine uyalım, uymayanları uyaralım!

BLOG
Diğer Blog Yazıları